fbpx Skip to content
Złomowanie Samochodu A OC

Złomowanie samochodu a oc

Złomowanie samochodu a OC to zagadnienie, nad którym często zastanawiają się właściciele pojazdów, które nie nadają się już do użytkowania. Zgodnie z obowiązującym prawem powypadkowe i niesprawne pojazdy należy ogólnie mówiąc zezłomować. Nie możemy ich po prostu wyrzucić na śmietnik czy też porzucić. Dopóki nie wyrejestrujemy samochodu, odpowiadamy za niego w pełni, również pod względem opłacania ubezpieczenia, niezależnie czy nim jeździmy czy nie. Z kolei wyrejestrować pojazd możemy jedynie na podstawie umowy sprzedaży lub zaświadczenia o kasacji.

Co to jest ubezpieczenie OC pojazdu?

Ubezpieczenie OC jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu. Ogólnie mówiąc zapewnia rekompensatę za szkody, które właściciel lub użytkownik samochodu wyrządził osobom trzecim w wyniku ruchu pojazdem. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do samochodu a nie do konkretnej osoby. Oznacza to, że nieważne kto prowadzi dany pojazd i wyrządzi nim szkodę, ubezpieczenie ma zastosowanie. W praktyce ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę szkód, spowodowanych w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim i dotyczy zarówno szkód materialnych jak i osobowych.

Obowiązek płacenia ubezpieczenia OC

W Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych na wypadek szkód spowodowanych osobom trzecim. Oznacza to, że wraz z zakupem samochodu i jego rejestracją, niezależnie czy będzie on nowy czy używany, przechodzi na nas obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC na dany pojazd. Jedyny wyjątek stanowią pojazdy, które zostały wyrejestrowane z ruchu drogowego. Zazwyczaj obowiązek płacenia ubezpieczenia OC spoczywa na nas do momentu jego wyrejestrowania na skutek sprzedaży lub oddania do kasacji.

Złomowanie samochodu a OC

Co kryje się za pojęciem złomowanie samochodów a OC? W skrócie nic innego jak fakt, że oddanie auta na złom znosi z nas obowiązek opłacania składek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodu. Mówiąc szerzej kiedy sprzedajemy nasz niesprawny pojazd do zezłomowania, możemy go zarejestrować i na tej podstawie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC. Od tego momentu nie musimy dłużej płacić składek z tego tytułu, a  co więcej jeżeli umowa to obejmuje, to ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze proporcjonalnie do pozostałego czasu trwania umowy.

Gdzie zezłomować samochód?

Złomowanie samochodu co do zasady powinna wykonać wyspecjalizowana ku temu firma z odpowiednimi uprawnieniami. Dlatego jeśli mamy niesprawne auto, którego chcemy się pozbyć, musimy poszukać pobliskiej Stacji demontażu i kasacji pojazdów. Firma taka kupi od nas nasz wrak i wyda niezbędne dokumenty. Warto pamiętać, że my sami za złomowanie nie zapłacimy nic, ponieważ sprzedajemy nasz pojazd.

Profesjonalną stacją, na którą możemy sprzedać auto na złom jest Kasacja Przybychowo w Wielkopolsce. Zapewnia  odbiór pojazdu do 100 km od siedziby koło Obornik, pomoc w formalnościach i płatność gotówką od ręki. Chcesz wiedzieć ile dostaniesz za swój samochód? Wypełnij formularz wyceny dostępny pod adresem https://kasacjaprzybychowo.pl/zlomowanie-samochodow/ lub skontaktuj się bezpośrednio pod numerem telefonu  +48 500 606 771 lub adresem mailowym  biuro@kasacjaprzybychowo.pl