Co zrobić z rozbitym pojazdem po kolizji? Kiedy dochodzi do kolizji, a Twój pojazd jest…
Wyrejestrowanie złomowanego pojazdu
Każdy pojazd prędzej czy później kończy swój tzw. cykl życia. W którymś momencie po wielu latach eksploatacji okazuje się, że części i układy są już zużyte i nie opłaca się ich naprawiać. Koszty kolejnych napraw zaczynają przewyższać wartość samochodu. W takiej sytuacji często nie pozostaje nam nic innego jak oddanie auta na złom. Mówi się oddanie, jednak tak naprawdę jest to sprzedaż. Sprzedajemy samochód do zezłomowania otrzymując za niego symboliczną kwotę, dokumenty i zaświadczenie, a także święty spokój. Warto pamiętać, że na tym nie koniec, gdyż czeka nas jeszcze wyrejestrowanie złomowanego pojazdu.
Na jakiej podstawie można wyrejestrować pojazd?
Każdy pojazd ma swojego właściciela, na którego jest zarejestrowany i zgodnie z prawem właściciel, żeby go wyrejestrować i dłużej nie ponosić odpowiedzialności, musi mieć powód. Nie można tak po prostu pójść do urzędu mówiąc, że chce się wyrejestrować pojazd. Co zatem jest podstawą do wyrejestrowania auta? Ogólnie mówiąc przede wszystkim sprzedaż lub jego utrata.
Mówiąc o sprzedaży, mamy na myśli sprzedaż kolejnemu właścicielowi, który będzie samochód użytkował. Drugą możliwością jest wyrejestrowanie złomowanego pojazdu, które odbywa się po sprzedaży go na auto złom. W przypadku standardowej sprzedaży podstawą w urzędzie jest umowa kupna sprzedaży, natomiast po złomowaniu zaświadczenie o kasacji i unieważniony dowód rejestracyjny.
Co do utraty pojazdu to mowa tutaj przede wszystkim o kradzieży. W tym przypadku niezbędne jest przedstawienie pisma z policji potwierdzającego zgłoszenie kradzieży lub umorzenie sprawy.
Złomowanie auta a wyrejestrowanie złomowanego pojazdu
Złomowanie samochodów to ostatni etap ich cyklu życia. Na złom trafiają auta, których nie warto już naprawiać, a w obecnym stanie nie nadają się do dalszej eksploatacji. Są to zazwyczaj stare pojazdy, ale też te powypadkowe o obszernych uszkodzeniach. Mając takie auto i chcąc je wyrejestrować, w pierwszej kolejności musimy zapewnić jego zezłomowanie, czyli znaleźć stację demontażu i kasacji pojazdów tj. Kasacja Przybychowo. Sprzedając auto na złom otrzymamy zwrotnie unieważniony dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o kasacji pojazdu. Z tymi dokumentami powinniśmy udać się do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu.
Wyrejestrowanie złomowanego pojazdu a OC
Każdorazowo wyrejestrowanie złomowanego pojazdu odbywa się po wycofaniu go z ruchu drogowego i sprzedaży na złom. Co za tym idzie samochód taki ma unieważniony dowód rejestracyjny i nie może już, potocznie mówiąc, wrócić na drogi (z pewnymi wyjątkami). Konsekwencją tego jest możliwość wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, żeby nie ponosić dalszych kosztów. Jak wiadomo każdy właściciel pojazdu ma obowiązek opłacać ubezpieczenie OC dopóki do niego należy. Wyrejestrowanie złomowanego pojazdu w pełni zwalnia go z tego obowiązku, należy jednak pamiętać o poinformowaniu o tym firmę ubezpieczającą.
Kasacja Przybychowo – legalne złomowanie aut
Kasacja Przybychowo to profesjonalna stacja demontażu i kasacji pojazdów zajmująca się złomowaniem aut i sprzedażą używanych części samochodowych. Mieścimy się w Przybychowie koło Obornik w Wielkopolsce. W obrębie 100 km od naszej siedziby zapewniamy darmowy odbiór niesprawnych samochodów, płacimy gotówką od ręki i pomagamy w formalnościach. Chcesz wiedzieć ile zapłacimy za Twoje auto na złom? Wypełnij formularz wyceny dostępny na stronie https://kasacjaprzybychowo.pl/zlomowanie-samochodow/ lub skontaktuj się z nami bezpośrednio pod numerem +48 500 606 771 lub adresem mailowym biuro@kasacjaprzybychowo.pl