Choć złomowanie samochodów i ich recykling przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów i pozwalają na…
Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji
Obowiązujące prawo konkretnie określa jak powinien przebiegać i kto odpowiada za recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zasady postępowania z tym zakresie określa ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz związane z nią przepisy wykonawcze. Powszechnie wiadomo, że pojazdu nie można tak po prostu wyrzucić na śmietnik czy też porzucić na parkingu.
Właściciel pojazdu ma zobowiązania wynikające z posiadania pojazdu, takie jak chociażby ponoszenie opłat ubezpieczenia. Aby pozbyć się tego obowiązku należy pojazd wyrejestrować, z kolei aby to zrobić trzeba mieć ku temu podstawy. Jakie? Możliwości są dwie: sprzedaż kolejnemu właścicielowi lub utylizacja samochodu a w konsekwencji recykling pojazdu wycofanego z eksploatacji.
Co to jest recykling?
Recykling jest to proces zmierzający do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów do wytworzenia nowego produktu. Recykling ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów, minimalizację szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych. Nie wszystkie materiały odzyskane z odpadów nadają się do przetworzenia i ponownego użycia. Do tych, które się nadają zaliczamy przede wszystkim szkło, metale, papier i plastik.
Kto odpowiada za recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji?
Każdy pojazd wycofany z eksploatacji musi zostać poddany recyklingowi. Kto za to odpowiada? Właściciel pojazdu nie odpowiada za sam proces recyklingu, jednak jest zobowiązany przekazać taki pojazd do wyspecjalizowanej stacji, która się tym zajmie., może to być stacja demontażu lub też punkt zbierania pojazdów.
Przedsiębiorca, który prowadzi stację demontażu i kasacji pojazdów powinien zapewnić odzysk odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji na poziomie 95% masy przyjętych pojazdów oraz poziom recyklingu na poziomie 85% w stosunku rocznym. W przeciwnym razie musi uiścić dodatkową opłatę.
Jak przebiega recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji?
Proces recyklingu w każdej sferze składa się z kilku analogicznych etapów. Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji rozpoczyna się od oceny stanu pojazdu oraz wyszczególnieniu części i układów, które od razu nadają się do ponownego wykorzystania jako części zamienne. Następnie usuwa się wszystkie płyny eksploatacyjne i przechodzi do demontażu części. Części z demontażu są segregowane pod względem materiałów, które trafią do ponownego przetworzenia lub do rozdrobnienia. Niektóre układy i części samochodowe poddawane są regeneracji i trafiają do sprzedaży jako części zamienne.
Kasacja Przybychowo – sprzedaj samochód do recyklingu
Masz pojazd, który należy wycofać z eksploatacji i poddać recyklingowi? Zgłoś się do nas! Prowadzimy profesjonalną Stację demontażu i kasacji pojazdów w Wielkopolsce. Zdajemy sobie sprawę, że niesprawne auta mogą nie nadawać się do jazdy w ruchu drogowym, dlatego zapewniamy odbiór Twojego auta naszym transportem. Skontaktuj się z nami bezpośrednio pod numerem telefonu +48 500 606 771 lub adresem mailowym biuro@kasacjaprzybychowo.pl. Wycenimy Twój pojazd, umówimy się na jego odbiór i zapłacimy gotówką od ręki. Chcesz wiedzieć ile zapłacimy? Wypełnij formularz wyceny na stronie https://kasacjaprzybychowo.pl/kasacja-pojazdow/