fbpx Skip to content
Do Czego Służy Katalizator Samochodowy?

Do czego służy katalizator samochodowy?

Katalizator samochodowy to część układu wydechowego, który odpowiada za odprowadzanie nieczystości powstałych w wyniku spalania paliw. Każdy samochód powinien być wyposażony w taki katalizator, aby poruszać się po drogach. Jest to w tej chwili obowiązek, o czym wie większość właścicieli pojazdów. Właściwie do czego służy katalizator samochodowy? Przede wszystkim ma na celu zapobieganie przedostawaniu się substancji szkodliwych do środowiska.

Co to jest katalizator samochodowy?

Katalizator samochodowy to popularna nazwa na reaktor katalityczny, czyli część układu wydechowego samochodu, która zmniejsza ilość szkodliwych składników spalin. Potocznie mówiąc wyłapuje on zanieczyszczenia powstające w wyniku pracy silnika. Ogólnie mówiąc katalizator samochodowy to pewien rodzaj filtra, na którym osadzają się szkodliwe substancje. Częściami układu wydechowego jest również tłumik i rura, przed którą wydostają się spaliny. Katalizator jest kluczowym elementem systemu kontroli emisji samochodu i pomaga spełnić normy emisji spalin obowiązujące w wielu krajach.

Jak działa katalizator samochodowy?

Budowa katalizatora opiera się o trzy główne elementy, a mianowicie obudowę, nośnik oraz powłoki. Obudowa, jak sama nazwa wskazuje, to zewnętrzna część, która wykonana jest z metalu i kształtem przypomina spłaszczoną puszkę. Nośnik znajduje się wewnątrz i stanowi filtr o strukturze plastra miodu. Jeśli chodzi o powłoki to są dwie: pośrednia i aktywna katalitycznie. Ta druga wykonana jest z metali szlachetnych takich jak platyna, pallad, rod, które to wchodzą w reakcje chemiczne z substancjami znajdującymi się w spalinach.

Głównym celem katalizatora jest redukcja ilości tlenków azotu (NOx), tlenku węgla (CO) oraz niektórych związków organicznych (HC) obecnych w spalinach samochodowych. W skrócie, katalizator samochodowy przekształca szkodliwe związki w mniej toksyczne, przed uwolnieniem ich na zewnątrz. Dzięki temu zastosowanie katalizatorów znacząco ogranicza negatywny wpływ emisji pojazdów na środowisko i zdrowie ludzi.

Recykling katalizatorów

Tak jak wszystkie inne części samochodu, tak również katalizator samochodowy się zużywa. Co ważne, katalizatory poddaje się recyklingowi, który umożliwia odzyskanie z nich metali szlachetnych takich jak np. platyna.

Jeżeli masz zużyty katalizator i chcesz go sprzedać do recyklingu, zgłoś się do nas. Prowadzimy skup aut na złom. Przyjmujemy całe samochody oraz ich części takie jak katalizatory do recyklingu. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 500 606 771 lub napisz na adres biuro@kasacjaprzybychowo.pl. A może masz samochód na złom i chcesz się go pozbyć? Wypełnij formularz wyceny dostępny na stronie https://kasacjaprzybychowo.pl/autozlomowanie/ a dowiesz się, ile za niego zapłacimy.