Co zrobić z rozbitym pojazdem po kolizji? Kiedy dochodzi do kolizji, a Twój pojazd jest…
Wyrejestrowanie złomowanego auta
Wyrejestrowanie złomowanego auta, to etap następujący zaraz po sprzedaży samochodu na złom. To też etap końcowy pozwalający znieść odpowiedzialność właściciela względem pojazdu i jednocześnie zwolnić z obowiązku ponoszenia opłat za niego. Wyrejestrowanie złomowanego auta wyklucza go całkowicie z użytkowania, w większości przypadków nie można go ponownie zarejestrować.
W jakich przypadkach możliwe jest wyrejestrowanie auta?
Żaden właściciel samochodu nie może się go tak po prostu pozbyć, zostawiając gdziekolwiek lub oddając nieformalnie komuś. Aby pozbyć się pojazdu i odpowiedzialności za niego, należy go wyrejestrować. Kiedy możemy wyrejestrować pojazd? Jedno jest pewne, nie możemy go tak po prostu wyrejestrować bez powodu i trzymać w garażu. Sprzedaż auta kolejnemu właścicielowi również nie uprawnia nas do wyrejestrowania samochodu, a jedynie zgłaszamy, że pojazd już nie należy do nas. Z kolei sprzedaż auta na złom już tak.
Wyrejestrowanie auta jest możliwe w przypadku, gdy doszło do kradzieży, pojazd został sprzedany za granicę, uległ trwałemu zniszczeniu np. w wyniku pożaru lub po przekazaniu pojazdu do stacji demontażu do kasacji. Wyrejestrowanie złomowanego auta jest możliwe na podstawie zaświadczenia o kasacji pojazdu.
Co ciekawe w kilku przypadkach możemy samochód zarejestrować ponownie. Kiedy? Otóż kiedy np. odzyskamy nasz wcześniej skradziony samochód lub pojazd zostanie uznany za zabytek. Ponowna rejestracja jest możliwa również w przypadku aut wywiezionych i sprzedanych za granicę.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby można wyrejestrować samochód?
Dokumenty, które są potrzebne do wyrejestrowania zależą od powodu, przez który pojazd ma zostać wyrejestrowany. W przypadku kradzieży z pewnością będą to dokumenty z policji. Przy sprzedaży pojazdu za granicę musimy mieć umowę sprzedaży, natomiast przy oddaniu samochodu na złom potrzebujemy dokument potwierdzający kasację pojazdu oraz unieważniony dowód rejestracyjny.
Dlaczego tak ważne jest wyrejestrowanie złomowanego auta?
Pojazd przeznaczony na złom w domniemaniu nie nadaje się już do niczego innego. Można jedynie z niego odzyskać części i komponenty do dalszego wykorzystania. Jednak będąc właścicielem takiego pojazdu, najczęściej chcemy się go jak najszybciej pozbyć z dwóch podstawowych przyczyn. Pierwszą z nich jest odpowiedzialność, jaka na nas spoczywa a drugą opłaty, które musimy ponosić mimo iż już nim nie jeździmy. Niesprawne auto ciężko byłoby sprzedać kolejnemu nabywcy, który chciałby je naprawiać, skoro naprawa jest nieopłacalna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż je do punktu kasacji pojazdów. Po oddaniu pojazdu w takim miejscu otrzymujemy zaświadczenie o kasacji, z którym możemy udać się do urzędu, aby wyrejestrować nasz samochód. Następnie możemy również udać się do firmy ubezpieczeniowej i rozwiązać umowę OC na pojazd. Warto dopełnić te końcowe formalności, aby nie ponosić już żadnej odpowiedzialności za samochód i nie ponosić niepotrzebnych kosztów.
Gdzie sprzedać samochód na złom?
Będąc posiadaczem niesprawnego pojazdu, czy też wręcz wraku, który nie nadaje się do dalszego użytkowania, najlepiej znaleźć zaufaną stację demontażu i kasacji pojazdów. W Wielkopolsce dobrą renomą wyróżnia się Kasacja Przybychowo. Gwarantujemy uczciwą cenę za Twój pojazd, płatność gotówką od ręki i darmowy transport pojazdu ze wskazanej przez Ciebie lokalizacji. Nasza siedziba mieści się w Przybychowie koło Obornik, odbieramy pojazdy w okręgu do ok. 100 km. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile otrzymasz za swój samochód i umówić na jego odbiór, wypełnij formularz wyceny na stronie https://kasacjaprzybychowo.pl/autokasacja/ lub skontaktuj się z nami bezpośrednio pod numerem telefonu +48 500 606 771 lub adresem mailowym biuro@kasacjaprzybychowo.pl.